2016 / 06 / 09

IMG_1117

Zima 2016/2017

Winter is coming…

W naszym magazynie dostępna nowa kolekcja zimowych tkanin. Pojawiły się  wełny płaszczowe, wełny kostiumowe, wełny marynarkowe, wełny z kaszmirem i wiele innych. Kolorów i splotów nie barkuje. Co tydzień nowe dostawy.

Serdecznie zapraszamy do magazynu, bo „zima jest ciemna, długa i pełna strachów” – George R.R. Martin / z drobną modyfikacją. :)

2016 / 01 / 11

_DSC0423

Jedwab sztuczny i naturalny a polowanie na czarownicę

Tego już było za dużo! Od kilku dni w magazynie ze sklepu z tkaninami Aksamitnego czuć było zapach palonych włosów.

– Czy ktoś tu eksperymentuje z użyciem prostownicy, zmienia w kreatywny sposób fryzurę?  – pytaliśmy w biurze prowadząc wewnętrzne dochodzenie. Wszyscy pracownicy milczeli jak zaklęci, a długość włosów też u nikogo jakoś diametralnie się nie zmieniła. – Pani Joanno, pani ma krótszą grzywkę! – mamy winnego myślimy…

– Że co? Że niby podpaliłam? I do tego własne włosy?! Nigdy! Jak już, to palę jedwab – protestuje pani Joanna, a nam się od tej prawdy i swądu kręci w głowie. Jednak najgorsze wieści mają nadejść za chwilę. Okazuje się, że pani Joanna – osoba, która w sklepie z tkaninami pracuje najdłużej, do jakiegoś czasu systematycznie podpala  (sic!)  wszystkie dostawy jedwabiu.

Łzy się cisną do oczu. Jak można palić tkaniny Aksamitnego? – Można, a nawet trzeba – ucina pani Joanna, chwyta w biegu zapałki i biegnąc slalomem między belkami materiałów odcina centymetrowe kawałki jedwabiu. Patrząc na to wszystko zastanawiamy się, czy nie wrócić do zakazanego w XVIII wieku procederu palenia czarownic. Z rozpaczy zaczynamy się uśmiechać, patrząc jak skrawki najlepszych tkanin lądują na betonowej podłodze.

– Palimy! – pada rozkaz. Patrzymy w osłupieniu. – Posłuchajcie, mamy dwa rodzaje jedwabiu. Naturalny i sztuczny. W fakturze i dotyku taniny niemal niczym się od siebie nie różnią, ale to dwie zupełnie różne substancje. Jedwab naturalny uzyskiwany jest  z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego; taki kokon się mechanicznie rozwija i z tych „kokonowych nitek” tworzy przędzę na tkaniny. Z racji tego, że ten proces jest długi i drogi, wymyślono jedwab sztuczny, który produkowany jest z celulozy drzewnej.  Jeśli nie podpalicie wcześniej jedwabiu nie dowiecie się, czy trzymacie w ręku tkaninę z jedwabiu naturalnego, czy sztucznego. Różnice widać dopiero w procesie spalania.

Wszyscy milczeli. Pocierali w dłoniach kawałeczki jedwabiu i szukali różnicy. Sztuczny czy naturalny, sztuczny czy naturalny, sztuczny czy naturalny? – No niech pani pali i opowiada! – krzyknęliśmy chórem.

– Jedwab naturalny podczas spalania pozostawia zapach palonych włosów lub zapach rozwiercanego zęba u dentysty, a nawet palonej kości. Jedwab naturalny prawie nie podtrzymuje procesu palenia, a po  jego spaleniu pozostają twarde kruche resztki. Natomiast ten sztuczny jedwab pali się jak papier, czyli pachnie jak palona gazeta i po spaleniu pozostają resztki w postaci cienkiej bibułki, bo celuloza świetnie sprawdza się także w przemyśle papierniczym – podsumowała pani Joanna.

Kilka pociągnięć zapałką i cała tajemnica wyjaśniona. Sklep z tkaninami Aksamitnego nie poszedł dziś z dymem, za to tylko trochę jedwabiu.

 

2015 / 04 / 11

styl-skandynawski-1

Styl Skandynawski

Jasny, praktyczny, nowoczesny, wygodny i stylowy. Minimalizm, który można odnaleźć w prawie każdym skandynawskim wnętrzu. Dobrze oświetlone czystym, białym światłem pomieszczenia i tkaniny – naturalne, wysokiej jakości, niepospolite. Dopracowane detale tworzą harmonijną całość. W tym wnętrzu nic nie jest przypadkowe.

Tak w dużym skrócie można opisać styl, który powstawał przez lata w czterech krajach skandynawskich: Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii i  stanowi w pewnym sensie odzwierciedlenie natury Skandynawów, przywiązujących ogromną wagę do ekologii i dbających o otaczającą ich naturę.

Zapraszamy do naszej hurtowni po tkaniny lniane i bawełniane, przy pomocy których można nadać wnętrzu naszego domu czy mieszkania nowy ekostyl.

2015 / 04 / 02

10014649_509346109170392_5255350977984952803_n

Z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy, wszystkim naszym klientom składamy szczere życzenia zdrowia, radości i wielu inspiracji przy tworzeniu wymarzonych kreacji i projektów.

Sklep Aksamitny 

2015 / 03 / 18

IMG_2297 (Kopiowanie)

Szantung to rodzaj miękkiej jedwabnej tkaniny wykonanej z surowej przędzy, z charakterystycznymi nieregularnie rozłożonymi, grudkowatymi zgrubieniami (przędza ozdobnie nitkowana) w wątku. Nazwa tkaniny pochodzi od chińskiej prowincji Szantung, gdzie była pierwotnie wyrabiana. Szantung nadaje się zarówno na imponujące zasłony jak i sukienkę. Surowy, rustykalny wyróżnia się na tle innych tkanin.


W naszym sklepie kilka ostatnich metrów tej tkaniny. Schodzi błyskawicznie.

Zapraszamy do zakładki – SKLEP.

2015 / 03 / 10

bf8a6520129fbd2692dd273bb90d85a2

Jeśli będziecie w Łodzi koniecznie odwiedźcie Centralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of Textiles!
Jest rzeczą naturalną, że w Łodzi – mieście będącym centrum przemysłu włókienniczego w Polsce – powstało muzeum o takim właśnie profilu. Muzeum gromadzi narzędzia i maszyny włókiennicze służące do przerobu bawełny; próbki i większe fragmenty tkanin z wszystkich ośrodków produkcyjnych. Największy jednak podziw budzą zbiory tkaniny artystycznej powstałej po 1945 r., i to one głównie zapewniają Centralnemu Muzeum Włókiennictwa wysoką rangę w świecie. Zbiór ten tworzą unikatowe, wykonane w tradycyjnych technikach prace Eleonory Plutyńskiej, Heleny Bukowskiej, Anny Ślendziewskiej oraz dzieła artystów tej miary, co Magdalena Abakanowicz, Wojciech Sadley, Jolanta Owidzka, Maria Chojnacka.
http://www.muzeumwlokiennictwa.pl/

2015 / 03 / 06

100 LAT MODY  W  100 SEKUND

2015 / 03 / 04

Bez tytułu

Project Runway
Powraca najpopularniejszy show na świecie o projektowaniu mody. 2 miliony widzów, publikacje w największych polskich magazynach o modzie, kariera i rozpoznawalność projektantów – tak działa ten program! Anja Rubik i tym razem poprowadzi uczestników przez trudną, usłaną krawieckimi wyzwaniami drogę, aby tylko najlepszym otworzyć drzwi do wielkiej kariery. Do grona jurorów dołączy znany fotograf – Marcin Tyszka. Zmiany w jury zapowiadają dalsze transformacje w programie. Jakie? Warto oglądać „Project Runway” już dziś o godzinie 21:30 w TVN.
/ TVN

2015 / 02 / 20

wew

Sposób w jaki się ubieramy odzwierciedla nasz charakter, podejście do życia, a także pasje i … przyzwyczajenia. Zanim jednak wydekoltowana mała czarna, stójkowy płaszcz, a nawet ta wyciągnięta piżama pojawią się w szafie – na początku zawsze są tylko tkaniną. Wielkim i ciężkim zwojem materiału, którego nie sposób nazywać nawet ubraniem. Przeznaczeniem tkaniny jest zmiana, modyfikacja, dynamiczne przeobrażenie się. W tej metamorfozie pomocne są także kolor, faktura i splot. A wszystko to, czego nie widać jest tylko w umyśle projektanta. Tkanina – odcinana metr po metrze, używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem, nagle zmienia się – z masy materiału nawiniętego na belkę – staje się kształtem, który chcemy, aby nas określał.

Nie ma na świecie sklepu, w którym znajdziemy wszystko, ale na szczęście całą resztę możemy zaprojektować i wykonać. Zapraszamy Państwa do miejsca, gdzie kilkaset tkanin czeka na rozwinięcie.